O autorze
Jestem dyrektorem Panelbudowlany.pl. (pierwszego spełcznościowego serwisu dla branży budowlanej). Z wykształcenia zaś prawnikiem i PR-owcem. Kiedyś marzyłam, aby zgłębiać psychikę seryjnych morderców, dzisiaj zgłębiam branżę budowlaną. Już 10 lat żyję jej problemami próbując integrować i wdrażać najnowsze narzędzia marketingowe. Pewnego dnia postanowiłam zrealizować marzenie o "własnym i pięknym domu". Poznałam czym jest proces budowy domu i na jakie problemy można się natknąć. Obiecuję, szczególnie Paniom przybliżyć niektóre rozwiązania, poinformować o tym co w budownictwie i wyposażeniu wnętrz nowego, co warto zobaczyć i gdzie być. Postaram się oczami kobiety inwestora pokazać, że budownictwo to nie tylko męski punkt widzenia. Zapraszam do lektury, a wszystkim budującym życzę wytrwałości!

Pani "kierowniczko" dwie kawki poprosimy... czyli uwaga: nadchodzi ekipa budowlana

Istotna rola kierownika budowy.
Istotna rola kierownika budowy. www.panelbudowlany.pl
Budowa domu, jak już wspominałam to nielada zadanie, wymagające sporej wiedzy merytorycznej samego inwestora. Na pewno warto taką wiedzę posiadać przy wyborze firmy wykonawczej.

Znalezienie fachowej ekipy budowlanej z całą pewnością nie jest łatwe. Zdecydowanie odradzam korzystania z wszelkiego rodzaju ogłoszeń typu: tanio i szybko wybuduję dom. Niestety ani nie tanio, ani nie szybko, chyba że myślimy o garażu.

Wybierając firmę budowlaną warto skorzystać z polecenia naszych znajomych, osób które już wybudowały i mogą nam powiedzieć kilka słów na temat fachowców.

Rozmawiając z przedstawicielem firmy zapytajmy o doświadczenie i realizacje. Zadajmy kilka pytań np.: na temat technologii czy materiałów.

Oczywiście trzeba tu wspomnieć o wynagrodzeniu. Zaznaczmy, że wpłacanie kolejnych rat wynagrodzenia będzie uzależnione od postępu prac na budowie. Unikniemy wtedy wielu kłopotów i mamy większą pewność, że nasi fachowcy pojawią się na drugi dzień na naszej budowie. Ustalenie w umowie, sztywnych terminów płatności bez powiązania ich z postępem robót powoduje, że w razie niedotrzymania terminu płatności wykonawca może naliczać inwestorowi karne odsetki. Można także w umowie zastrzec, że inwestor ma prawo wstrzymać się z przekazaniem ostatniej raty do czasu usunięcia usterek stwierdzonych przy odbiorze budynku.


Nie będę tu już wspominała o konieczności podpisania umowy, bo wiem, że z tym bywa różnie, czy zwróceniu uwagi na zasady bezpieczeństwa pracy. Budowa rządzi się swoimi prawami i zwyczajami. Musimy uodpornić się na przekleństwa, niepunktualność, nonszalancję, znajomość wszystkich zagadnień oraz na to, że "Pani kierowniczka" podaje kawki. Zadbajmy o fachowość i jakość wykonywanych prac. Zapewniam, że fachowe ekipy istnieją. Są jednak fachowe, ponieważ nie są najtańsze i nie zatrudniają
studentów np. kierunków humanistycznych.
Trwa ładowanie komentarzy...