O autorze
Jestem dyrektorem Panelbudowlany.pl. (pierwszego spełcznościowego serwisu dla branży budowlanej). Z wykształcenia zaś prawnikiem i PR-owcem. Kiedyś marzyłam, aby zgłębiać psychikę seryjnych morderców, dzisiaj zgłębiam branżę budowlaną. Już 10 lat żyję jej problemami próbując integrować i wdrażać najnowsze narzędzia marketingowe. Pewnego dnia postanowiłam zrealizować marzenie o "własnym i pięknym domu". Poznałam czym jest proces budowy domu i na jakie problemy można się natknąć. Obiecuję, szczególnie Paniom przybliżyć niektóre rozwiązania, poinformować o tym co w budownictwie i wyposażeniu wnętrz nowego, co warto zobaczyć i gdzie być. Postaram się oczami kobiety inwestora pokazać, że budownictwo to nie tylko męski punkt widzenia. Zapraszam do lektury, a wszystkim budującym życzę wytrwałości!

Wybór okien i przedświąteczne ich mycie

Panelbudowlany.pl
W związku ze zbliżającymi się Świętami, przyszedł czas na mycie okien. Większość ma tą pracę pewnie już za sobą, ja niestety nie. Dlatego kilka słów o stolarce okiennej i regularnej pielęgnacji.

Projektując swój dom, pamiętajmy, że im więcej okien, tym więcej pracy i troski o utrzymanie ich w czystości oczywiście.
Wybierając okna zwracamy uwagę na ich wygląd, kształt i wymiar. Istotną rzeczą jest też oczywiście cena. Zastanawiamy się, czy będą pasować do elewacji i pomieszczeń. W ofertach producentów okien podawane są różne i liczne współczynniki, których nadmiar powoduje tylko chaos informacyjny.

Istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę dokonując wyboru i zakupu okien jest materiał użyty do produkcji, rodzaj profilu okiennego, współczynnik przenikania ciepła U czy nawet opakowanie i zabezpieczenie na czas transportu.
Istotne jest, aby okna charakteryzowały się idealną szczelnością i równomiernym dociskiem skrzydła do ościeżnicy, nawet po wielu latach użytkowania. Dzięki natomiast, niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła wybrane przez nas okna pozwolą zaoszczędzić nie tylko energię potrzebną do ogrzewania ale także pieniądze. Okna powinny posiadać również stabilną konstrukcję ościeżnicy ze stałym słupkiem. Jest ona wtedy mniej podatna na odkształcenia niż w przypadku rozwiązania ze słupkiem ruchomym.
Pamiętajmy, że przy zakupie okien ważne jest, aby precyzyjnie określić przedmiot zamówienia, ponieważ tylko wtedy będzie można wybrać ofertę najciekawszą. W proponowanych przez producentów okien ofertach często, oprócz współczynnika przenikania ciepła podawane są też: współczynnik infiltracji powietrza czy wartość różnicy ciśnień. Są to, obok ceny bardzo ważne informacje, które przy wyborze okien warto uwzględnić.

Czyszczenie

Niestety o okna trzeba umiejętnie i regularnie dbać. PVC np. jest wbrew pozorom dość delikatnym materiałem. Zastosowanie niewłaściwych preparatów czyszczących może doprowadzić do zmatowienia jego powierzchni. W efekcie prowadzi to do powstania mikroporów, w których gromadzi się brud. Wybierając detergenty należy więc zwracać uwagę na ich skład. Powinniśmy unikać tych, które zawierają: substancje ścierne (np. proszek do czyszczenia), rozpuszczalniki (np. chlor czy aceton) oraz kwasy. Mogą one uszkodzić nie tylko strukturę ramy, ale także uszczelki, które stwardnieją i zaczną się kruszyć.
Ważny jest też dobór odpowiednich akcesoriów do czyszczenia. Powinny być one dostosowywane przede wszystkim do rodzaju zabrudzenia. Przykładowo resztki zaschniętej farby pozostałej po malowaniu ścian czy elewacji można usunąć delikatnie plastikową szpachelką, natomiast trudne do usunięcia substancje (np. tłuszcze) - za pomocą ściereczki namoczonej w detergencie. Bezwzględnie nie należy używać niczego, co mogłoby zarysować powierzchnię PVC – szorstkich zmywaków czy druciaków wykorzystywanych na co dzień w kuchni.

KonserwacjaKonserwację naszej stolarki okiennej powinniśmy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Należy wtedy dokładnie sprawdzić stan uszczelek, profili oraz wszystkich elementów wykonanych z metalu.Prace te możemy zlecić naszemu mężowi lub firmie zewnętrznej. Nasmarować należy bowiem zewnętrzne elementy okuć, zawiasy oraz rygle, co pozwala zmniejszyć tarcie w trakcie codziennego otwierania i zamykania okien.


Temat trochę nudny niestety, ale przy okazji przedświątecznych porządków warto o tym pomyśleć, aby nasze okna lśniły swoją przejrzystością. Życzę więc Wszystkim miłych porządków i spokojnych Swiąt Wielkanocnych.
Trwa ładowanie komentarzy...